- Készült: 2017. március 08. szerda, 10:48
Minden évben elérkezik Március 8. amikor a hölgyeket egy szál vagy nagyobb csokor virággal felköszöntjük. Családtagok, barátnők és kolléganőket ünnepeljük meg, hiszen a nőket becsüljük és tiszteljük és ha egyenlőtlenség éri őket akkor kellemetlenül érezzük magunkat. De elegendő egy szál virág vagy valóban teszünk ezért?
Volt idő amikor nem volt ez a jeles nap és volt idő amikor a nők helyzete a társadalomban teljesen parlagon heverő téma volt. Gondoljunk bele, hogy a nőket sokáig a fakanál mellé képzelték el és csupán családfenntartó szerep hárult rájuk megannyi kötelezettséggel és annál kevesebb őket megillető jogokkal. Több száz vagy inkább ezer éve volt a hölgyek sorsa ez. Nem szólhattak bele a politikába, nem léphettek az általuk választott pályára és még a családi kérdésekben is legfeljebb magukba mondhatták el a véleményüket.
Ahogy az ipari forradalom alakult egyre több nő dolgozott az iparban és egyre többen léptek ki az otthoni környezetből, hogy a család kenyerét robotoló munkával keressék meg, azonban a megbecsülésük semmit sem változott.
Ebben az állapotban történt New Yorkban, hogy 1857 március 8-án a textiliparban dolgozó nők felemelték szavukat és emberibb munkakövetelményeket és nagyobb fizetésért tüntettek. A negyvenezer hölgy tömege az évek folyamán egyre több lett és az ENSZ hivatalosan is elismerte ezt a napot.
Kétségtelen, hogy sokat javult a hölgyek helyzete de a világ számos részén még mindig középkori viszonyok közt élnek. Ha pedig itthon nézünk körbe akkor azt láthatjuk, hogy a fizetésük gyakran kevesebb a férfi kollégáknál és számos sztereotípiával kell megküzdeniük és sok szakmában még mindig nehezen helyezkednek el. Szóval van mit tennünk még közösen, hogy a hölgyeket valódi megbecsülés is érje és ne csak egy szál virág.
Kívánok boldog nőnapot minden hölgynek hisz nélkülük az élet szegényebb lenne. Kívánok nekik egyenlő feltételeket és megbecsülést! Ezen a napon az ünneplés mellett gondoljuk át közösen, hogy mit tehetnénk azért, hogy otthon a munkahelyen és az életünkben is jobb legyen a nők helyzete. Ha pedig megvan akkor tegyük is meg!
Erzse Tibor
munkaügyi szakértő, tanácsadó