- Készült: 2010. augusztus 18. szerda, 17:23
Már nagyon sokat beszéltünk a munkaügyi ellenőrzésekről, de még mindig nem eleget.
Gyakran megkeresnek a Kiemelt Partnerek azzal a dilemmával, hogy a munkaügyi felügyelők, ellenőrzéskor keveslik a dolgozóknak kifizetett munkabért, annak ellenére, hogy a vállalat a garantált bérminimumot maradéktalanul kifizeti nekik.
Kevesen tudják azt, hogy a sütőiparban, építőiparban, villamos energia iparban, valamint a vendéglátóiparban dolgozóknak, függetlenül attól, hogy kis cégnél dolgoznak, vagy hogy éppen nincsen a vállalatnál szakszervezeti kollektív szerződés, mégis vonatkozik rájuk az ágazati kollektív szerződés.
Az ágazati kollektív szerződésekről dióhéjban annyit kell tudni, hogy a kiterjesztő határozatban, a TEÁOR '08. szerinti szakágazatban működő valamennyi munkáltatói szervezetre kiterjed.
Miért kell több 100 000–es bírságot kifizetni egy havi 200 Ft–os béreltérés miatt?
Hadd mondjak el egy építőipari példát:
Mindenki tudja, hogy az építőiparban egy segédmunkásnak, a lapátoláshoz, sitt hordáshoz, téglarakáshoz, stb… nincsen szüksége semmilyen iskolai végzettségre.
A minimálbér 73.500 Ft ebben az esetben, amivel a munkáltatók tisztában is vannak mert a csapon is ez folyik.
Itt lép be az ágazati kollektív szerződés szerepe, ahol meg van határozva pontosan, hogy mi számít segédmunkának és mennyi a minimálisan kifizetendő munkabér.
„Segédmunkás – szakképzettség nélküli, képzés nélkül, vagy legfeljebb egy havi begyakorlási idő után munkába állítható fizikai munkavállaló.
73 700 Ft”
Tehát havonta 200 Ft-tal több az építőiparban dolgozó segédmunkás kötelező legkisebb munkabére, mint az országos minimálbér.
Példámban a legalacsonyabb bérszintet emeltem ki, de a többi munkakörben is ugyanolyan fontos a bérszintek betartása.
Úgy érzem, hogy erről az információról mindenképpen tudnod kell, ha a sütőiparban, építőiparban, vendéglátóiparban vagy a villamos energia iparban tevékenykedsz és még nem sokat hallottál az ágazati kollektív szerződésről.
Ha szakembert szeretnél megbízni azzal, hogy átnézze az anyagaidat és felmérje a vállalatod munkaügyéből fakadó kockázatait, akkor Klikk ide MOST >>>
Mit állapít meg a munkaügyi felügyelő ha rosszul van meghatározva a munkavállaló munkabére? (leegyszerűsítve):
A munkáltató megkárosítja a munkavállalóit azzal, hogy nem fizeti ki a neki járó munkabért.
A jogsértéssel érintett személyek száma ……………. fő.
A jogsértés ……………. ideje fenn áll.
Munkaügyi bírság ……………. ezer forint.
Lássunk egy sütőipari példát is:
Ez a legbonyolultabb szabályozásokat tartalmazó ágazati kollektív szerződés a négy közül, hiszen olyan bérpótlékok kifizetésére kötelezi a munkaáltatókat, melyek normál esetben nem léteznek.
Nézzünk meg egyet ezek közül:
A vasárnapi és munkaszüneti napi értékesítésre megrendelt napi áruk előállításában és kiszállításában résztvevőket 50 százalékos bérpótlék is megillet.
Javaslom, mindenki olvassa el figyelmesen a rá vonatkozó kollektív szerződést és amennyiben kérdésetek van a fórumban fel tudjátok tenni.
A kollektív szerződések érvényes szövegezését itt találod:
- sütőipar
- építőipar
- villamos energia ipar
- vendéglátóipar
A kiterjesztő határozatokat pedig itt:
- sütőipar
- építőipar
- villamos energia ipar
- vendéglátóipar
Kiemelt Partnerek telefonon azonnal kérdezhetnek.
További szép napot kívánok neked és ne feledd, mindig ott állok melletted.
Erzse Tibor
munkaügyi szakértő-tanácsadó