- Készült: 2018. augusztus 09. csütörtök, 15:03
1037 vállalkozásnál tartott akció ellenőrzést a munkaügyi hatóság. Az ellenőrzés egyik kiemelt célja a feketefoglalkoztatás feltárása volt, de szinte minden szabálytalanságra találtak rengeteg példát. A szándékos vétségek mellett szép számban voltak ’mulasztásos’ vétségek is. Olvasd el bejegyzésünket, hogy lásd mire kell figyelned a munkaügyek során.
A Pénzügyminisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztálya adta ki azt a statisztikát, amely a nyári akcióellenőrzés eddig feldolgozott eredményeit mutatja. Azért nem mindet mert több eset is további eljárásra került azonban az elmondható, hogy a statisztika így is kiábrándító, ami a szabályok betartását illeti.
A munkaügyi akcióellenőrzések célja a foglalkoztatási jogviszonyok rendezettségére, a munkabérre garantált bérminimumra, pihenőidő betartására és a munkaidő nyilvántartására irányult első sorban.
Bár a 80%-os arány így is elég magas, de az elmúlt évekhez képest csökkenő tendenciát mutat.
Grafikon forrása: A Pénzügyminisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályának összefoglaló jelentése
A feketefoglalkoztatás az ellenőrzés során 28%-ban fordult elő. Ez a múlt évhez képeset csökkenést mutatott ugyanis 2017-ben ez 34%-ban fordult elő.
A feltárt szabálytalanságok egy része olyan súlyos volt, hogy 425 db azonnali bírság kiszabására került sor. Ezzel az esetek 49%-ban került sor bírságra és az esetek 34%-ban állítottak ki szabálytalanságot megállapító határozatot.
Grafikon forrása: A Pénzügyminisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályának összefoglaló jelentése
Az ellenőrzés során 2781 munkavállaló volt érintett valamilyen jogsértésben. A jogsértések megoszlása pedig úgy alakult, hogy 40 százalékuk feketefoglalkoztatásban érintett, azaz nem bejelentett. 31 százalékuk a nem megfelelő munkaidő nyilvántartásban volt érintett. 14%-nál a munkaidő esetén volt gond, 10% esetén a pihenőidő jelentett problémát. Az egyéb jogsértések alatt az ellenőrzések örökzöldje, azaz a munkaidő nyilvántartás, szabadság és pihenőidővel kapcsolatos problémák voltak a vezető okok.
Grafikon forrása: A Pénzügyminisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályának összefoglaló jelentése
Az ellenőrzés summája, hogy a feketefoglalkoztatás leginkább az építőiparban volt jelen, de az elmúlt évekhez képest csökkenő tendenciát mutat. A munkaidő-nyilvántartással és munkaidő-beosztással kapcsolatos szabálytalanságok száma továbbra is jelentős, melyek elfedik az esetleges egyéb szabálytalanságokat is. A munkabérrel kapcsolatos szabálytalanságok az elmúlt évhez képest csökkentek. A minimálbér és a garantált bérminimummal kapcsolatos szabálytalanságok nem voltak jelemzőek.