- Készült: 2017. március 23. csütörtök, 13:19
2017 március 26. vasárnap bizony egy órával kevesebbet fogunk aludni, ha ragaszkodunk a szervezetünk által megszokott időponthoz. Az éjszaka dolgozókat is érinti ez a változás, hiszen amikor hajnali kettőkor hajnali háromra állítjuk az órákat akkor bizony ők is egy órával kevesebbet dolgoznak ezen a napon.
Hová lesz ez az egy óra és mit kell tenni vele?
A Munka Törvénykönyve két helyen foglalkozik az időszámítások miatti átállással:
50. A munkaidő-beosztás szabályai, 98. § (4)
A munkavállaló beosztás szerinti napi vagy heti munkaideje a (2)-(3) bekezdésben meghatározott tartamot legfeljebb egy órával meghaladhatja, ha a téli időszámítás kezdete a munkaidő-beosztás szerinti munkaidőre esik.
53. A napi pihenőidő, 104. §
(3)A napi pihenőidő, ha az a nyári időszámítás kezdetének időpontjára esik, legalább tíz, a (2) bekezdés alkalmazásakor legalább hét óra.
Mivel egyértelműen a nyári időszámításról nem szól az MT ezért a klasszikus értelmezés az, hogy a nyári időszámítással elveszett egy munkaórát a munkavállalók a téli időszámításra való átálláskor ,,dolgozzák le”. Igaz explicit leírás nem vonatkozik erre, de a legtöbben így alkalmazzák.
A legtöbb esetben ez is szokott lenni a gyakorlat, hiszen elvileg lehetséges a kiesett egy óra és a téli időszámításnál bejövő egy órát be lehetne és ki lehetne szervezni az éjszakában dolgozó munkavállalóknál de ez elég sok plusz munkával jár.
Ha további kérdésed merült fel kérlek írd meg a Fórumban. Ha tetszett a bejegyzés és másnak is érdekes lehet akkor oszd meg másokkal is.
Erzse Tibor
munkaügyi szakértő, tanácsadó