- Készült: 2020. november 04. szerda, 09:12
Ismét veszélyhelyzet lépett életbe 2020.11.04-től. Kijárási korlátozás, rendezvényekre vonatkozó szabályok és tömegközlekedést érintő rendelkezések léptek életbe a kormány védekezési intézkedései nyomán. Tájékozódj a munkaügyi vonatkozásokról ebben a bejegyzésben.
Orbán Viktor miniszterelnök személyesen jelentette be kedden a rendkívüli jogrend kihirdetését. Az intézkedésre azért volt szükség mert a covid-19 vírus terjedése felgyorsult Magyarországon. Utoljára tavasszal állt elő hasonló helyzet. A rendelkezések pontos szövegét és a MAGYAR KÖZLÖNY 237. számát itt olvashatod el.
Veszélyhelyzet
A veszélyhelyzet azt jelenti, hogy a kormány rendkívüli intézkedéseket vezethet be a koronavírus megfékezésére. A rendkívüli intézkedéseket érdemes folyamatosan nyomonkövetni munkáltatóként és munkavállalóként is. A veszélyhezet fennállásának szükségességét folyamatosan felülvizsgálják. A novemberi ismételt bevezetésre a vírus terjedési növekedése miatt volt szükség. A számítások szerint a további intézkedések nélkül az egészségügyi ellátórendszer decemberre telítődne.
Kijárási korlátozás – munkába járás
Az intézkedés értelmében tilos a lakhelyen kiívül tartózkodni éjfél és reggel öt óra között. Az első kérdés munkáltatóként és munkavállalóként az, hogy mi a helyzet azokkal akik a kérdéses időszakban indulnának a munkahelyre vagy onnan haza. A rendelkezés elég egyértelműen oldja fel az elentmondást azzal, hogy kivételeket képez.
Munkavégzés céljából és munkahelyre történő közlekedés, illetve a munkahelyről a lakóhelyre vagy tartózkodási helyre való közlekedés céljából a kijárási korlátozás ideje alatt is lehet közlekedni.
Tehát, ha a dolgozóid beosztása éjfél és reggel öt között kezdődik vagy végződik akkor szabadon tudnak a munkahelyük és a lakó/tartózkodási helyük között közlekedni. A rendelkezés nem nyilatkozik arról, hogy a munkahelyet miképp tudja igazolni a munkavállaló.
Nem kötelező de a kellemetlenségek elkerülése végett ajánljuk, hogy töltsd le a Munkáltatói igazolás kijárási korlátozás idejére - segédanyagunkat.
A lakcímet vagy tartózkodási helyet a munkavállaló pedig azt igazoló dokumentummal tudja a hivatalos szerv felé igazolni. (lakcímkártya, jogosítvány)
A kijárási korlátozás további kivétele, ha egészségkárosodással, életveszéllyel járó vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal éjfél és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen történő tartózkodás.
Rendezvényekre vonatkozó korlátozások
Ha rendezvényt szervezel akkor csak olyat formában lehet, ha ülőhellyel lehet a jegyeket meghirdetni. Erre azért van szükség mert a további rendelkezések alapján 3 szék távolságot kell tartani a résztvevők között. Továbbá zen koncert élő rendezvény nem megengedett.
Kulturális és sportrendezvényekre vonatkozó rendezvények
Alapvetően lehet továbbra is ilyen rendezvényt tartani és látogatni de szigorú szabályok mellett.
- csak minden harmadik ülőhelyet foglalhatják el, két néző között két ülőhelyet üresen kell hagyni és
- a közvetlenül egymás mögötti ülőhelyeket nem foglalhatják el,
A rendezvény helyszínén szünetekben vagy közlekedőkben pedig a résztvevőknek és a szervezőknek kötelező tartani az 1,5 méter távolságot. Tehát ajánlott úgy kialakítanod a büfé pultokat, közlekedőket, hogy a résztvevők garantáltan tartani tudják a távolságokat.
Ha kulturásli vagy sport rendezvényeket látogatsz munkavégzés vagy magáncélból javasoljuk, hogy figyelj oda ezekre te is az egészséged megóvása érdekében.
Tömegközlekedéssel kapcsolatos rendelkezések
Összefoglalva a rendelet járatsűrítést rendel el a fővárosban és a megye jogú városokban. A rendelkezés célja, hogy így szellősebben tudjanak elhelyezkedni az utazók.
Ingyenes parkolás
A vírus terjedését csökkenti, ha a csoportos közlekedés mellett az autós közlekedés is előtérbe kerül ezért szerdától ingyenes a parkolás Budapesten és minden olyan közterületen, ami állami tulajdonban van. A magáncégek parkolóira nem vonatkozik a szabály.
Ez azért jelentős változás mert így a munkavállalóid amennyiben szükséges bejárniuk akár autóval is tudnak közlekedni, ha erre van módjuk. Célszerű ebben egyeztetned velük és ha megoldható támogatni a közlekedésüket.
Maszkviselés
A maszkviselés szabályai továbbra is fentmaradnak. Tehát kötelező maszkot viselni a kereskedelmi egységekben mind a személyzetnek mind a vásárlónak. A közintézményekben és a tömegközlekedési eszközökön is.
További munkaügyi fejlemények
A veszélyhelyzet ideje alatt folyamatosan érkezhetnek újabb védelmi intézkedések ezért azt javasoljuk kövesd a Munkaügyi Fórumot és a hivatalos honlapokat. Amint munkaügyeket érintő fontos változás van itt megtalálod.
A Munkaügyi Fórum ajánlásával:
1. Ismerje meg az OLM Rendszer megoldásait munkaügyekre:
2. Ajándék Munkaügyi Fórum termékek és segédanyagok:
3. Ha humán erőforrás területen dolgozó szakember vagy akkor sepeciálisan Neked találtuk ki a HR-esek Fórumát ahol szintén tudsz kérdezni akár erről a témáról is. Kattints ide és lépj be.
Általános Szerződési Feltételek, Adatvédelmi tájékoztató és Hozzájáruló nyilatkozat direkt marketing levél küldéshez