Eljött a nyugdíjazás? Nem kell automatikusan megszüntetni a munkaviszonyt

2020.08.08.

Written by M. Aurél

Ha dolgozóid nyugdíj előtt állnak vagy nyugdíjba készülsz akkor most összeszedtük, hogy mire érdemes figyelni, ugyanis komoly változások léptek életbe.

Sok nyugdíj előtt álló munkavállaló szeretné folytatni a munkáját és sok munkáltató szívesen alkalmazná, a régi jól bevált dolgozót a nyugdíjas évek alatt is. A nyugdíjasok foglalkoztatásának könnyítésére szinte záporoznak az új törvény módosítások, amelyekből kiemeljük a legfontosabb tudnivalókat. Munkaügyesként és nyugdíj előtt állóként ezzel tisztában kell lenned!

A nyugdíjas az, aki…

Nyugdíjba sokan szeretnének menni, de előbb azt kell tisztázni, hogy ki az, aki jogosult a nyugdíjra?

Erről a 1997. évi LXXX. törvény rendelkezik, amely most módosult. Eddig a fő kritérium az elért öregségi nyugdíjkorhatár vagy a ledolgozott évek száma volt. De a lényeg, hogy akkor lehetett valaki nyugdíjas, ha a megállapították a nyugdíjazás napját és megállapították a nyugdíjat, illetve, ha a munkavállaló ezzel már nem kellett, hogy fizesse a biztosítást.

2018. 07.26-tól viszont az utolsó kritériumok megszűntek. Tehát a nyugdíjazáshoz nem a hivatal mondja ki a végszót. De akkor ki? A döntés átkerült a munkavállalókhoz és a munkáltatókhoz.

Nyugdíjba megy, nyugdíjba megyek

Eddig, ha egy kolléga nyugdíjba szeretett volna vonulni és meg is tehette azt akkor a következő lehetőségekből választhatott:

  • felmondott 30 nap felmondási idővel és a 31. naptól lehetett nyugdíjas
  • ha a munkáltató nem akarta elengedni akkor azonnali hatállyal kellett felmondania /hozzáteszem jogellenesen/
  • közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyt
  • kérhette, hogy a munkáltató mondjon fel neki, ez esetben azért, hogy megkapja a felmondási időre járó bérét, valamint a végkielégítését

Mostantól viszont minden megváltozott. A 2018. 07.26-tól hatályba léptek a Munka törvénykönyvében azok a módosító javaslatok, amelyek a nyugdíjba lépés folyamatát megváltoztatják.

Ha egy munkavállaló nyugdíjba szeretne menni vagy munkáltatóként látod, hogy valaki nyugdíjassá válik akkor a fenti lépésekből egyikre sincs szükség. Helyette, ha eljön az idő akkor a munkavállaló és a munkáltató is dönthet úgy, hogy tovább folytatják a munkát. Ebben az esetben nincs további teendő.

Erre kell figyelni nyugdíjazás előtt

De mi fog változni, ha ma munkaviszonyos vagyok és holnaptól nyugdíjas munkaviszonyos leszek:

Ma (nyugdíj előtt) indokolni kell a munkáltatónak a felmondását, ha el akar köszönni tőlem holnap (nyugdíjasan) nem.

Ha ma (nyugdíj előtt) felmond a munkáltató jár a végkielégítés, ha holnap mond fel (nyugdíjasan), akkor pedig nem.

Tehát mind a két oldalról érdemes észben tartani a nyugdíj eljövetelét mert lényegi különbségek vannak. Természetesen, ha valaki nyugdíjassá válik akkor a jogi státusza is változik, azaz munkavállalóból nyugdíjas munkavállalóvá lesz. A gyakorlatban munkát folytathatja automatikusan tovább a munkát, de a amennyiben valamely fél úgy dönt, hogy a nyugdíj előtt vagy után szeretné ezt a jogviszonyt megszüntetni más feltételekkel tudja megtenni.

Erzse Tibor,

munkaügyi szakértő és tanácsadó

Ajándék munkaügyi segédanyagok és naptárak a 2024-es évre - Munkaügyi Fórum