Kötelező oltás a munkahelyen - Munkaügyi Fórum blog
Kötelező munkahelyi oltás lehetősége a munkáltatónál

2021.10.29.

Written by M. Aurél

2021.10.28-án jelent meg a kormány rendelete, amely jogot ad néhány szabály figyelembevételével, hogy kötelezővé tegye az oltást a munkavállalói körében. A rendelet november 15-én lép hatályba. Nézd meg a főbb részleteket:

A koronavírus esetszámok elkezdtek emelkedni és az oltási hajlandóság pedig csökkent. A covid elleni védekezés következő lépcsőjeként több rendelet is kikerült. A maszkviselés ismét kötelezővé válik a tömegközlekedési eszközökön és egyes intézményekben. A munkaügyi szempontból sokkal fontosabb, hogy az 598/ 2021 (X.28) Kormányrendelet a munkáltatót felhatalmazza az oltási vagy védettségi igazolást a munkavégzés feltételeként.

Mikor lehet munkáltatóként feltételként szabni az oltást vagy védettséget?

A munkáltató – az egészség megóvása érdekében, a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel –a védőoltás felvételét azon foglalkoztatott esetében, aki e rendelet hatálybalépése előtt a védőoltást nem vette fel, a munkavégzés feltételeként állapíthatja meg, kivéve, ha a foglalkoztatott a védőoltás felvétele alól.

Mikor nem szabhatja meg a munkavégzés feltételeként az oltást vagy a védettséget?

Nem kötelezhető a védőoltás felvételére az a foglalkoztatott, aki részére egészségügyi indokból ellenjavallt a védőoltás felvétele, és ezt az (5) bekezdés szerinti orvosi szakvélemény is alátámasztja.

Mivel igazolhatja a munkáltatott az oltás felvételét vagy védettségét?

• a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvánnyal vagy

• Uniós digitális Covid-igazolvány

• Védettségi igazolvány

• Applikáció

• Oltást igazoló orvos által kiállított igazolással

• WHO által kiadott oltási bizonyítvány

• Az olyan állam által kiállított védettségi igazolás, amely állam által kiállított védettségi igazolást Magyarország elismeri

Mit tehet a munkáltató, ha a munkavállaló nem igazolja az oltás felvételét vagy védettségét?

• Foglalkoztatott részére a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el.

• A Foglalkoztatásra irányadó jogszabálytól eltérően – a foglalkoztatott jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti

Mikortól lép életbe a rendelkezés?

Ajándék munkaügyi segédanyagok és naptárak a 2024-es évre - Munkaügyi Fórum