A nyári és a téli időszámításra való átállás a munkaidő számításokat is befolyásolja. Mire figyelj és mit kezdj a felszabaduló és eltűnő egy munkaórával. Bejegyzésünkben most mindent megmutatunk.
Mikor van óraátállítás?
2023-ban a nyári időszámítás március 26 vasárnapra.
⇒ Hajnali 2:00 óráról 03:00 órára kell előreállítani az órát.
2023-ban a téli időszámítás október 29. vasárnap
⇒ Hajnali 03:00 óráról 02:00 órára kell visszaállítani az órát.
Melyik törvény foglalkozik az időszámításból következő munkaórával?
A Munka Törvénykönyve két helyen foglalkozik az időszámítások miatti átállással:
A munkavállaló beosztás szerinti napi vagy heti munkaideje a (2)-(3) bekezdésben meghatározott tartamot legfeljebb egy órával meghaladhatja, ha a téli időszámítás kezdete a munkaidő-beosztás szerinti munkaidőre esik.
(3)A napi pihenőidő, ha az a nyári időszámítás kezdetének időpontjára esik, legalább tíz, a (2) bekezdés alkalmazásakor legalább hét óra.
Bevált gyakorlatok a munkaóra elszámolására
1.
Mivel egyértelműen a nyári időszámításról nem szól az Mt ezért a klasszikus értelmezés az, hogy a nyári időszámítással elveszett egy munkaórát a munkavállalók a téli időszámításra való átálláskor ,,dolgozzák le”. Ezt a bevált gyakorlatot alkalmazza sok vállalat.
2.
A másik megoldás, hogy a kiesett egy óra és a téli időszámításnál bejövő egy órát be lehet és ki lehetne szervezni az éjszakában dolgozó munkavállalóknál, de ez elég sok plusz adminisztrációval és munkával jár.
+
A ’nevető harmadik’ megoldás, hogy talán eltörlik az időszámítást az Európai Unióban, viszont az továbbra is kérdéses, hogy a nyári vagy a téli időszámítás marad meg. Egyelőre még nincs hatályos magyar jogszabály erről, de ha megtörténik a Munkaügyi Fórumon azonnal beszámolunk róla
Amire érdemes figyelni:
A beosztások és a munkaügyi nyilvántartás esetén a ledolgozott órák számát befolyásolhatja munkaidőkeretes foglalkoztatás esetén.
Célszerű az éjszakára beosztott dolgozók figyelmét előre felhívni az óraátállításra, hiszen az utazásukat is befolyásolja.
Mára legtöbb számítástechnikai eszköz automatikusan átáll a megfelelő időre de egy üzemben vagy irodában lehetnek még olyan kézi vagy fali órák amelyeket szintén érdemes állítani a félreértések elkerülése végett.
A legtöbb digitális munkaidő nyilvántartó rendszer automatikusan kezelik az óraátállást
Az óraátállítás megszüntetése
Az Európai Parlament 2019-ben döntött arról, hogy az órátállítás intézményét kettő éven belül megszünteti. Ennek első lépcsője az lett volna, hogy egységes konszenzus vagy szabályozás születik arról, hogy a téli vagy a nyári időszaámítás marad meg a tagországokban.
Mára azonban az időszámítás állandósítása nem jött létre. Először a koronavírus által okozott helyzet miatt került háttérbe a törvényi kidolgozás és a megvalósítás véghezvitele, majd az Ukrajnai konfliktus miatt.
Úgy tűnik a fokozódó energiaárak pedig ismét megerősítik az órátállítás szükségességét ezért jelenleg nem látható, hogy mikor szűnik meg a téli nyári időszámításra való átállás folyamata.
Az óra átállítás története
Az időszámítások bevezetése azon az alapgondolaton nyugszik, hogyha a társadalom működése jobban igazodik a nap járásához akkor azzal jelentős erőforrás takarítható meg.
A XX. század elején úgy látták, hogy a nyári hosszabb nappalokhoz igazodva jelentős villanyáram takarítható meg mind a mezőgazdaságban mind az iparban.
Bár a nyári időszámítás gondolatával sokan foglalkoztak elsőként George Vernon Hudson új-zélandi rovarszakértő javasolta komolyabban. William Wellet 1905-ben terjesztette elő Angliában az órátállítás kezdetleges megvalósítását. Hamarosan Nagy-Britanniában be is vezették és utána közel ötven évig terjedt a nyári időszámításra való átállás az országok között,
Hatékonyabb munkaidő nyilvántartást szeretnél?
100 fő alatti céglétszám esetén az OL Munkaidő Nyilvántartót ajánljuk figyelmedbe. Nagyvállalatok vagy 100 fő céglétszám felett a professzionális munkaidő nyilvántartó megoldás az OLM Rendszer.
A Ti vállalatotoknál melyik megoldást választjátok? Ha tetszett ez a bejegyzés kérlek oszd meg!